Wycięcie pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia)
Kamica żółciowa jest powszechnie występująca chorobą w społeczeństwie, która polega na odkładaniu się złogów w obrębie dróg żółciowych.
Pacjenci najczęściej zgłaszają objawy dyspeptyczne oraz nawracające kolki wątrobowe charakteryzujące się bólem w prawym podżebrzu, gorączką, nudnościami oraz wymiotami. Objawowa kamica pęcherzyka żółciowego jest najczęstszym wskazaniem do cholecystektomii, która nieleczona może prowadzić do stanów zapalnych pęcherzyka żółciowego, żółtaczki mechanicznej oraz ostrego zapalenie trzustki.
Zabieg cholecystektomii polega na usunięciu całego pęcherzyka żółciowego wraz ze złogami. Zabieg odbywa się metodą laparoskopową przez 3 niewielkie otwory w obrębie jamy brzusznej. Chirurg identyfikuje przewód pęcherzykowy i tętnicę pęcherzykową, wypreparowuje je i zaopatruje klipsem. Następnie pęcherzyk żółciowy jest wypreparowany i usunięty przez trokar, najczęściej w nadbrzuszu. W razie potrzeby wprowadzany jest dren do loży po usuniętym pęcherzyku, który usuwany jest przed wyjściem ze szpitala. Usunięty pęcherzyk żółciowy przesyłany jest do badania histopatologicznego.