Skip to content Skip to footer

Plastyka nosa (rynoplastyka) to operacja plastyczna polegająca na korekcji kształtu tego organu. Podczas zabiegu chirurg redukucje skrzywienia, garby i inne niedoskonałości, a także reguluje jego wielkość. Operację nosa można wykonać zarówno ze względów estetycznych, jak i medycznych – np. gdy budowa nosa przeszkadza w prawidowym oddychaniu lub jest on zniekształcony w wyniku urazu czy wad wrodzonych. Jest to jeden z najpopularniejszych, obok lifitngu twarzy i plastyki powiek, zabiegów chirurgii plastycznej.

Kto jest kandydatem do operacji nosa?

Rynoplastykę najczęściej wykonuje się u osób, które nie akceptują wyglądu swojego nosa z powodu jego kształtu lub wielkości. Celem operacji jest nadanie mu nowego wyglądu, z zachowaniem właściwych proporcji i naturalności. Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu wymienia się także trudności z oddychaniem przez nos, czyli jego całkowitą lub częściową niedrożność (np. w powodu skrzywionej przegrody nosowej).

Przed operacją

Chirurg plastyczny dokona dokładnej oceny Twojej historii medycznej oraz ogólnego stanu zdrowia, a także dokładnie obejrzy i zbada nos. Omówicie przebieg zabiegu i efekty, jakie chcesz uzyskać. Dodatkowo otrzymasz szczegółowe wytyczne, do których należy stosować się przed operacją i w trakcie rekonwalescencji. Są to m.in.:

  • zaprzestanie palenia tytoniu,
  • informacje dotyczące leków, których trzeba unikać,
  • ograniczenia dotyczące jedzenia i picia dzień przed operacją,
  • właściwa technika higieny ran.

Przebieg operacji

Operacja nosa może być wykonana wieloma technikami, z różnym przebiegiem cięć chirurgicznych. Przed zabiegiem chirurg plastyczny po dokładnym zbadaniu i ocenie Twojej twarzy razem z Tobą dokona wyboru najodpowiedniejszej techniki.

W zależności od części nosa, którą należy poprawić, wykonuje się korektę części kostnej bądź chrzęstnej nosa lub przegrody nosowej. Najczęściej jednak wykonywany jest zabieg całkowitej plastyki nosa, zawierającej wszystkie wymienione elementy. Operację przeprowadza się metodą otwartą lub zamkniętą. Metoda zamknięta zapewnia niewidoczne blizny, ponieważ cięcie wykonuje się w przewodach nosowych. Stosuje się ją, gdy korekcji wymaga jedynie grzbiet nosa. Przy metodzie otwartej chirurg nacina także obszar między nozdrzami, gdzie pozostaje niewielka blizna.

Podczas trwającej około 2 godzin operacji nosa chirurg odseparowuje skórę od pozostałych tkanek, a następnie odpowiednio do potrzeb modeluje ich kształt. Czasem konieczne jest wszczepienie fragmentów chrząstek lub czasowe włożenie płytek stabilizujących. Na koniec skórę nakłada się z powrotem, a w przewodach nosowych oraz na grzbiecie nosa umieszcza opatrunki.

Znieczulenie

Operację plastyki nosa wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Pacjent pozostaje uśpiony, a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Po zabiegu

W większości przypadków pacjenci doświadczają dyskomfortu i niewielkiego bólu, które są dobrze kontrolowane zaleconymi lekami przeciwbólowymi. Zwykle pojawia się obrzęk, zdrętwienie i zasinienie okolicy nosa i twarzy, które ustępują po ok. 14 dniach. Po operacji na nosie pozostanie opatrunek stabilizujący, który zostanie usunięty razem ze szwami po 7–10 dniach od operacji.

Pacjenci najczęściej wracają do pracy i normalnej aktywności po mniej więcej dwóch tygodniach. Intensywny wysiłek fizyczny jest możliwy po ok. 6 tygodniach od zabiegu. Przez ten czas należy szczególnie uważać i chronić nos przed urazami oraz nie nakładać okularów. Finalny rezultat operacji nosa jest widoczny dopiero po pełnej regeneracji operowanej okolicy, zwykle około rok po zabiegu.

Możliwe powikłania

Plastyka nosa zwykle nadaje mu pożądany kształt i poprawia jakość oddychania. Pamiętaj jednak, że jest uważana za dużą operację, więc dokładnie przemyśl i przedyskutuj ze swoim chirurgiem plastycznym oczekiwania i obawy związane z operacją.

Powikłania po plastyce nosa nie są częste, a możliwe efekty niepożądane to asymetria, niewłaściwe gojenie się rany, ryzyko związane ze znieczuleniem, nieestetyczna blizna, perforacja przegrody nosowej, zapadnięcie się nosa. Czasami potrzebna jest operacja korekcyjna z powodu infekcji lub niezadowolenia z efektu zabiegu.

Nie każdy pacjent kwalifikuje się do operacji plastyki nosa, a Twoje możliwe powikłania mogą znacznie różnić się od powikłań występujących u innych pacjentów. Z tego powodu przed operacją chirurg plastyczny dokładnie wyjaśni Ci możliwe ryzyko operacji i potencjalne powikłania.

Spodziewane efekty

Operacja nosa nadaje mu nowy, ale naturalny kształt oraz poprawia jakość oddychania. Wielu pacjentom pozwala poczuć się znaczniej pewniej i pozbyć kompleksów związanych z wyglądem twarzy, co wyraźnie podnosi komfort życia i poprawia samopoczucie. Ostatecznej oceny efektu operacji dokonuje się po 12 miesiącach po operacji.

Carella - logo
Lokalizacja

Polska
al. 1000 Lecia P. P. 10 lok. 2B
Białystok, 15-111

Social media

Medycyna estetyczna:
+48 537 777 951

+48 796 777 951

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek: 8 -20

Sobota/Niedziela: Zamknięte

 

Zapisz się i otrzymuj informacje o promocjach 🎁

Nie chcemy wysyłać spamu! Sprawdź naszą Polityka prywatności

PJK Consulting © 2023

<