Skip to content Skip to footer

Plastyka powiek (blefaroplastyka) polega na wycięciu nadmiaru fałdu skórnego górnych i dolnych powiek z jednoczasowym usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej wokół oczu. Zabieg sprawi, że Twoje oczy i twarz będą wyglądały na wypoczęte i młodsze. Pozbędziesz się opadającej powieki, zmarszczek i worków pod oczami, poszerzysz swoje pole widzenia, zyskując przy tym atrakcyjniejszy wygląd. Plastykę powiek często łączy się z innymi operacjami w obrębie twarzy, np. liftingiem twarzy czy brow liftem.

Kto jest kandydatem do blefaroplastyki?

Plastyka powiek jest popularną operacją zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, głównie w wieku 40–70 lat, którzy mają problem z wyglądem oczu. Wskazania do zabiegu można podzielić na estetyczne – zwiotczała skóra powiek, zmarszczki wokół oczu, worki pod oczami, opadanie (powiśnięcie) powieki – oraz medyczne takie jak zwężenie pola widzenia, podwinięcie lub odwinięcie powieki, niewydolny mięsień dźwigacza powieki górnej czy niedomykalność powiek. W trakcie zabiegu powiek górnych wycinany jest nadmiar skóry, u niektórych osób powodujący ograniczenie pola widzenia. W przypadku operacji powiek dolnych redukuje się tzw. worki i cienie pod oczami.

Przed operacją

Chirurg plastyczny dokona dokładnej oceny Twojej historii medycznej oraz stanu miejscowego powiek. Po konsultacji podejmie decyzję, czy konieczna jest plastyka powieki górnej, czy dolnej lub obu. Dodatkowo otrzymasz szczegółowe wytyczne, do których należy zastosować się przed operacją oraz w czasie rekonwalescencji.

Są to m.in.:

– zaprzestanie palenia tytoniu,

– informacje dotyczące leków, których unikać,

– ograniczenia dotyczące jedzenia i picia dzień przed operacją,

– właściwa technika higieny ran.

Ponadto może się zdarzyć, że przed operacją chirurg zleci wykonanie badania okulistycznego oceniającego ostrość wzroku, pole widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe czy funkcję narządu łzowego.

Przebieg operacji

Jest wiele metod wykonywania plastyki powiek, z różnym przebiegiem cięć chirurgicznych. Po dokładnej ocenie wyglądu i kondycji całej Twojej twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem okolicy brwi i powiek, chirurg plastyczny zaproponuje najbardziej odpowiednią w Twoim przypadku technikę.

W zależności od m.in. stopnia nadmiaru skóry linie cięcia mogą być prowadzone na skórze powiek, zwykle w naturalnych zmarszczkach, co sprawi, że blizny będą trudne do zauważenia po zagojeniu, lub – w przypadku powiek dolnych – od strony wewnętrznej powieki.

Operacja wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych lub na sali operacyjnej i trwa od jednej do dwóch godzin. Zazwyczaj kilka godzin po operacji pacjent zostaje wypisany do domu. Nie może jednak prowadzić samochodu, dlatego pamiętaj, aby na operację przywiózł Cię, a po niej odebrał ktoś z Twoich bliskich znajomych lub rodziny. Lekarz przekaże Ci szczegółowe zalecenia oraz terminy wizyt kontrolnych.

Znieczulenie

Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W określonych przypadkach wykonuje się go z pomocą dodatkowej analgosedacji (podaniu jednocześnie leków przeciwbólowych i nasennych) lub w znieczuleniu ogólnym.

Po zabiegu

W większości przypadków pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort w okolicy operowanej, jednak jest on dobrze kontrolowany z zaleconymi lekami przeciwbólowymi. Obrzęk i zasinienie w okolicach powiek oraz policzków jest zjawiskiem często spotykanym. Zarówno obrzęk jak i zasinienie (czasem czarno-niebieskie) zazwyczaj ustępują w przeciągu tygodnia.

Większość pacjentów wraca do pracy po ok. 7–10 dniach od operacji. Intensywny wysiłek fizyczny powinien być ograniczony przez ok. 4 tygodnie.

Możliwe powikłania

Efektem plastyki powiek jest zwykle poprawa wyglądu oczu i ich okolic, nadanie im młodszego i bardziej wypoczętego spojrzenia. Jednak należy pamiętać, że blefaroplastyka jest uważana za poważną operację. Przed zabiegiem dokładnie przemyśl swoje oczekiwania i przedyskutuj je ze swoim chirurgiem plastycznym. Powikłania są rzadkie, ale czasem występują. Obok ryzyka związanego ze znieczuleniem mogą pojawić się krwawienie, zakażenie rany operacyjnej czy asymetria powiek.

Spodziewane efekty

Plastyka powiek najczęściej nadaje bardziej wypoczęty, odmłodzony i świeży wygląd okolicy górnych i dolnych powiek. Twarz wydaje się młodsza i bardziej promienna, a w przypadku opadającej powieki znacząco poszerza się pole widzenia, co podnosi komfort codziennego życia pacjentów. Blefaroplastyka likwiduje także wiele problemów natury medycznej spowodowanych defektami powiek, np. częste mruganie, nadmierne łzawienie, pieczenie czy suchość oczu. Udany zabieg wpływa korzystnie na stan zdrowia i bywa doskonałą profilaktyką niektórych chorób narządu wzroku, zapobiegając jego pogorszeniu.

Ostateczne efekty plastyki powiek stają się widoczne po okresie rekonwalescencji, gdy skóra całkowicie się zagoi, co trwa kilka lub kilkanaście tygodni. Rezultat jest długotrwały – utrzymuje się nawet przez kilkanaście lat po zabiegu.

Carella - logo
Lokalizacja

Polska
al. 1000 Lecia P. P. 10 lok. 2B
Białystok, 15-111

Social media

Medycyna estetyczna:
+48 537 777 951

+48 796 777 951

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek: 8 -20

Sobota/Niedziela: Zamknięte

 

Zapisz się i otrzymuj informacje o promocjach 🎁

Nie chcemy wysyłać spamu! Sprawdź naszą Polityka prywatności

PJK Consulting © 2023

<