Skip to content Skip to footer

Plastykę uszu (otoplastykę) wykonuje się najczęściej z powodu uszu odstających lub zbyt dużych małżowin usznych, które bywają kompleksem osób dorosłych, a także bywają pretekstem do dokuczania dzieciom przez ich rówieśników. Operacja pozwala nadać uszom naturalny wygląd i jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej obok operacji nosa czy liftingu twarzy.

Kto jest kandydatem do otoplastyki?

Zabieg wykonuje się u osób, które nie akceptują kształtu i wielkości swoich uszu. Mogą to być zarówno dorośli – kobiety i mężczyźni – jak i dzieci. Zalecany wiek przeprowadzenia zabiegu mieści się w przedziale od 7 do 14 lat, gdy uszy są już ostatecznie ukształtowane. Wśród wskazań do operacji plastycznej uszu wymienia się odstające uszy, nieproporcjonalnie duże małżowiny uszne, częściowy lub całkowity niedorozwój małżowiny, zniekształcenia i urazy zewnętrznej części ucha, asymetryczne małżowiny uszne, zwinięte uszy, ucho kalafiorowate (ucho zapaśnika) i inne nieprawidłowości w budowie ucha, które są przyczyną dyskomfortu fizycznego lub źródłem kompleksów. Zabieg można przeprowadzić zarówno na jednym, jak i na obu uszach w zależności od indywidualnych potrzeb.

Przed operacją

Chirurg plastyczny po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i zleceniu niezbędnych badań laboratoryjnych dokona dokładnej oceny Twojej historii medycznej oraz stanu ogólnego zdrowia. Dokładnie oceni również budowę i wygląd uszu, by dobrać najlepszą metodę zabiegu. Podczas wizyty otrzymasz szczegółowe informacje, które przygotują Cię do operacji.

Do najważniejszych zaleceń należą:

  • zaprzestanie palenia tytoniu,
  • lista leków, których należy unikać przez zabiegiem i po nim,
  • ograniczenia dotyczące jedzenia i picia dzień przed operacją,
  • właściwa technika higieny ran.

Przebieg operacji

Plastyka uszu może być wykonana na wiele sposobów z różnym przebiegiem cięć chirurgicznych, które zależą od m.in. zgłaszanych problemów oraz warunków anatomicznych pacjenta. Przed operacją razem z chirurgiem plastycznym dokładnie omówicie możliwe metody operacji i wybierzecie razem tę najbardziej odpowiednią dla Ciebie. Zabieg trwa około półtorej godziny. Po wykonaniu nacięcia na tylnej powierzchni małżowiny chirurg opracowuje defekt, zmieniając kształt chrząstki lub stopień odchylenia ucha od głowy. Na koniec zakładane są szwy i opatrunek.

Znieczulenie

Zabieg zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub miejscowym w połączeniu z analgosedacją, czyli podaniem leków nasennych i przeciwbólowych. U dzieci zwykle przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, by oszczędzić im stresu.

Po zabiegu

Zwykle pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort i ból w okolicy operowanego miejsca. Dolegliwości są skutecznie łagodzone przez przyjmowanie zaleconych leków przeciwbólowych. Po operacji pojawia się zwykle obrzęk i zasinienie, które u większości pacjentów ustępują po ok. 14 dniach od zabiegu.

Przez 2 tygodnie od operacji należy bez przerwy nosić specjalną opaskę. Następnie zakłada się ją na noc przez kolejne 8 tygodni. Podczas snu trzeba unikać uciskania operowanego obszaru – spanie na boku jest zatem niewskazane. Do codziennych zajęć można wrócić już mniej więcej tydzień po zabiegu. Szwy zostaną zdjęte po 2 tygodniach, ale okres rekonwalescencji trwa dłużej. Przez kilka tygodni należy ograniczać wysiłek fizyczny i nie wolno narażać uszu na urazy.

Możliwe powikłania

Plastyka uszu najczęściej poprawia kształt i wielkość małżowin usznych. Pamiętaj jednak, aby przed operacją przedyskutować ze swoim chirurgiem plastycznym oczekiwania i obawy związane z zabiegiem. Powikłania pojawiają się rzadko, jednak się zdarzają – może pojawić się asymetria uszu, widoczne blizny, infekcje pooperacyjne czy drętwienie uszu. Poza ryzykiem związanym ze znieczuleniem możliwe są krwawienie, powstanie krwiaków czy zakażenie rany pooperacyjnej.

Nie każdy pacjent kwalifikuje się do plastyki uszu, a Twoje możliwe powikłania mogą znacznie różnić się od powikłań innych pacjentów. Z tego powodu przed operacją chirurg plastyczny wyjaśni Ci możliwe ryzyko i powikłania, jakie mogą pojawić się po operacji.

Spodziewane efekty

Plastyka uszu zwykle eliminuje problem, z którym zgłasza się pacjent, i nadaje uszom nowy, naturalny i bardziej atrakcyjny wygląd. Defekty zostają usunięte, a małżowiny stają się symetryczne i lepiej przylegają do głowy. Ostateczny efekt jest widoczny po pełnym wygojeniu, około 6 miesięcy po zabiegu.

Carella - logo
Lokalizacja

Polska
al. 1000 Lecia P. P. 10 lok. 2B
Białystok, 15-111

Social media

Medycyna estetyczna:
+48 537 777 951

+48 796 777 951

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek: 8 -20

Sobota/Niedziela: Zamknięte

 

Zapisz się i otrzymuj informacje o promocjach 🎁

Nie chcemy wysyłać spamu! Sprawdź naszą Polityka prywatności

PJK Consulting © 2023

<