Skip to content Skip to footer

Przepuklina (łac. hernia) jest to patologiczne przemieszczenie się zawartości jamy ciała (najczęściej jamy brzusznej) przez otwory w powłokach w miejscach tzw. zmniejszonej oporności. Przepukliny mogą być wrodzone bądź nabyte. Ze względu na umiejscowienie wyróżniamy:

  • przepukliny pachwinowe
  • przepukliny mosznowe
  • przepukliny udowe
  • przepukliny kresy białej
  • przepukliny pępkowe
  • przepukliny pooperacyjne
  • przepukliny nawrotowe
  • przepukliny rozworu przełykowego

Należy pamiętać, że niezależnie od typu przepukliny jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest leczenie chirurgiczne. Raz powstała przepuklina nie cofnie się samoistnie, a jej zbyt późne zdiagnozowanie może doprowadzić do tzw. uwięźnięcia. Uwięźnięcie przepukliny jest to ostry stan, w którym zawartość przepukliny uległa zakleszczeniu. Powoduje to objawy niedrożności, prowadzi do niedokrwienia ściany jelita, a w skrajnych przypadkach nawet do martwicy.

Jak leczymy przepuklinę?

Leczenie operacyjne przepukliny może odbyć się drogą klasyczną lub laparoskopową. W zależności od wielkości przepukliny, lokalizacji oraz przeszłości chirurgicznej pacjenta chirurg podejmuje decyzję o rodzaju zabiegu.

PRZEPUKLINA ROZWORU PRZEŁYKOWEGO

Operacja naprawcza przepukliny rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego jest to stan, w którym część żołądka przemieszcza się z jamy brzusznej do klatki piersiowej poprzez rozwór przełykowy w przeponie. Najczęściej zgłaszanymi objawami są bóle w nadbrzuszu, zgaga, puste odbijania, bóle w klatce piersiowej, kaszel oraz duszność.

Fundoplikacja Nissena jest to metoda naprawcza przepukliny przeponowej wykonywana obecnie metodą małoinwazyjną. Chirurg wytwarza odmę otrzewnową i wykonuje kilka nacięcie w obrębie jamy brzusznej celem wprowadzenia trokarów, przez które umieszcza kamerę oraz narzędzia robocze. W pierwszym etapie przepuklina odprowadzana jest z klatki piersiowej do jamy brzusznej. Następuje uwolnienie brzusznego odcinka przełyku oraz odnóg przepony. Wykonywana jest plastyka rozworu przełykowego, a następnie tworzony jest mankiet poprzez zszycie przedniej i tylnej części żołądka. Dodatkowo można wykonać stabilizację żołądka poniżej przepony, co zapobiega jego dalszemu przemieszczaniu się.

Carella - logo
Lokalizacja

Polska
al. 1000 Lecia P. P. 10 lok. 2B
Białystok, 15-111

Social media

Medycyna estetyczna:
+48 537 777 951

+48 796 777 951

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek: 8 -20

Sobota/Niedziela: Zamknięte

 

Zapisz się i otrzymuj informacje o promocjach 🎁

Nie chcemy wysyłać spamu! Sprawdź naszą Polityka prywatności

PJK Consulting © 2023

<