Przepuklina (łac. hernia) jest to patologiczne przemieszczenie się zawartości jamy ciała (najczęściej jamy brzusznej) przez otwory w powłokach w miejscach tzw. zmniejszonej oporności. Przepukliny mogą być wrodzone bądź nabyte. Ze względu na umiejscowienie wyróżniamy:
- przepukliny pachwinowe
- przepukliny mosznowe
- przepukliny udowe
- przepukliny kresy białej
- przepukliny pępkowe
- przepukliny pooperacyjne
- przepukliny nawrotowe
- przepukliny rozworu przełykowego
Należy pamiętać, że niezależnie od typu przepukliny jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest leczenie chirurgiczne. Raz powstała przepuklina nie cofnie się samoistnie, a jej zbyt późne zdiagnozowanie może doprowadzić do tzw. uwięźnięcia. Uwięźnięcie przepukliny jest to ostry stan, w którym zawartość przepukliny uległa zakleszczeniu. Powoduje to objawy niedrożności, prowadzi do niedokrwienia ściany jelita, a w skrajnych przypadkach nawet do martwicy.
Jak leczymy przepuklinę?
Leczenie operacyjne przepukliny może odbyć się drogą klasyczną lub laparoskopową. W zależności od wielkości przepukliny, lokalizacji oraz przeszłości chirurgicznej pacjenta chirurg podejmuje decyzję o rodzaju zabiegu.
PRZEPUKLINA ROZWORU PRZEŁYKOWEGO
Operacja naprawcza przepukliny rozworu przełykowego
Przepuklina rozworu przełykowego jest to stan, w którym część żołądka przemieszcza się z jamy brzusznej do klatki piersiowej poprzez rozwór przełykowy w przeponie. Najczęściej zgłaszanymi objawami są bóle w nadbrzuszu, zgaga, puste odbijania, bóle w klatce piersiowej, kaszel oraz duszność.
Fundoplikacja Nissena jest to metoda naprawcza przepukliny przeponowej wykonywana obecnie metodą małoinwazyjną. Chirurg wytwarza odmę otrzewnową i wykonuje kilka nacięcie w obrębie jamy brzusznej celem wprowadzenia trokarów, przez które umieszcza kamerę oraz narzędzia robocze. W pierwszym etapie przepuklina odprowadzana jest z klatki piersiowej do jamy brzusznej. Następuje uwolnienie brzusznego odcinka przełyku oraz odnóg przepony. Wykonywana jest plastyka rozworu przełykowego, a następnie tworzony jest mankiet poprzez zszycie przedniej i tylnej części żołądka. Dodatkowo można wykonać stabilizację żołądka poniżej przepony, co zapobiega jego dalszemu przemieszczaniu się.