Skip to content Skip to footer

Diagnoza raka piersi lub informacja o predyspozycji genetycznej do raka piersi, to niezwykle traumatyczne przeżycie fizyczne i psychiczne. Amputacja piersi (mastektomia) często wiąże się silną traumą psychiczną. Z tego powodu, rekonstrukcja piersi pomaga kobietom przejść przez stres związany z usunięciem gruczołu oraz daje szansę na poczucie normalności.

Kto jest kandydatem?

Jeśli przebyłaś już mastektomię lub będziesz ja miała, możesz być kandydatką do rekonstrukcji piersi. W tym wypadku, wiek nie jest czynnikiem ograniczającym. Jeśli Twój stan zdrowia pozwala na wykonanie operacji, to jest bardzo możliwe, że uda się odtworzyć Twoją pierś z wykorzystaniem którejś z technik opisanych niżej.

Przed operacją

Razem z Twoim chirurgiem plastykiem porozmawiacie o Twoich oczekiwaniach dotyczących wyglądu piersi. Po wnikliwym zebraniu informacji o Twoim stanie zdrowia, historii medycznej oraz badaniu, zdecydujecie o najlepszej dla Ciebie metodzie rekonstrukcji.

Otrzymasz również istotne wskazówki, które pomogą przygotować Cię do operacji, m.in.:

  • zaprzestanie palenia tytoniu,
  • informacje dotyczące leków, których unikać,
  • właściwa technika higieny ran,
  • ograniczenia dotyczące jedzenia i picia dzień przed operacją.

Przebieg operacji

Rekonstrukcja płatem z tkanek własnych

W tej technice, pierś odtwarzana jest z wykorzystaniem Twoich własnych tkanek. Po takich operacjach pierś zazwyczaj wygląda na bardziej naturalną niż w przypadku rekonstrukcji implantem. Efekt jest też zwykle bardziej trwały, co pozwala uniknąć kolejnych operacji w przyszłości.

  • płat DIEP (ang. deep inferior epigastric perforator), jest płatem wolnym co oznacza, że w tej metodzie chirurg przenosi płat skóry, tłuszczu, naczyń oraz mięśnia z okolicy twojego podbrzusza na klatkę piersiową. Przy wykorzystaniu technik mikrochirurgicznych, naczynia płata są zespalane z naczyniami w klatce piersiowej.
  • płat LD (ang. latissimus dorsi) – płat z mięśnia najszerszego grzbietu, jest techniką w której z okolicy tylnego brzegu dołu pachowego/pleców przesuwany jest kompleks tkanek – skóry, tłuszczu, mięśnia, na klatę piersiową. Ze względu na niewielką ilość tkanki tłuszczowej w płacie, zazwyczaj metoda ta jest łączona ze wszczepieniem implantu, celem uzyskania większej objętości piersi.

Protezowanie

Po wykonaniu mastektomii, chirurg wszczepia pod skórę i mięsień piersiowy większy ekspander. W ciągu kilku kolejnych tygodni, chirurg wypełnia ekspander solą, co powoduje zwiększenie jego objętości i rozciągnięcie tkanek nad nim. Po osiągnięciu ustalonej objętości, wykonuje się drugi etap zabiegu, tj. usunięcie ekspandera i włożenie implantu piersi. Możliwe jest również, że rekonstrukcja odbędzie się jednoetapowo i już przy pierwszej operacji zostanie wszczepiony implant.

Znieczulenie

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Po zabiegu

Pacjentki po rekonstrukcji implantem, zwykle zostają w szpitalu na jedną noc. Natomiast pacjentki po rekonstrukcji z użyciem tkanek własnych, wymagają dłuższej hospitalizacji, zwykle ok. 7 dni.

Po rekonstrukcji implantem, pacjentki w większości wracają do swoich codziennych czynności (spacerowanie, robienie zakupów, prowadzenie samochodu) po ok. tygodniu po operacji. Do pracy wracają zazwyczaj po 2 tygodniach od operacji.

Po rekonstrukcji tkankami własnymi, powrót do sił trwa dłużej. Pacjentki do codziennych zajęć powracają po ok. 2 tygodniach, a do pracy po ok. 4 tygodniach.

W obu przypadkach przeciwwskazany jest intensywny wysiłek fizyczny. Prowadzenie samochodu, możliwe jest, gdy pacjentka nie wymaga już przyjmowania leków przeciwbólowych.

Możliwe powikłania

Poza możliwymi powikłaniami znieczulenia ogólnego, ryzyko wystąpienia powikłań po operacji znacznie różni się w zależności od wybranej metody rekonstrukcji. Wszystkie uznawane są za operacje „duże” i obarczone są możliwością wystąpienia powikłań.

Nie każda pacjentka kwalifikuje się do rekonstrukcji piersi, a Twoje możliwe powikłania mogą znacznie różnić się od innych pacjentek. Z tego powodu, przed operacją Twój chirurg plastyczny wyjaśni Ci możliwe ryzyko, powikłania i spodziewane efekty operacji.

Spodziewane efekty

Głównym celem rekonstrukcji piersi jest odtworzenie symetrii. Wiele kobiet odczuwa znacznie większy komfort psychiczny, gdy widząc siebie w ubraniu, widzą swoje obie piersi, również w stroju kąpielowym.

Carella - logo
Lokalizacja

Polska
al. 1000 Lecia P. P. 10 lok. 2B
Białystok, 15-111

Social media

Medycyna estetyczna:
+48 537 777 951

+48 796 777 951

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek: 8 -20

Sobota/Niedziela: Zamknięte

 

Zapisz się i otrzymuj informacje o promocjach 🎁

Nie chcemy wysyłać spamu! Sprawdź naszą Polityka prywatności

PJK Consulting © 2023