Żylaki odbytu (hemoroidy, guzki krwawnicze) są to patologicznie zmienione sploty naczyniowej kanału odbytu. Powiększenie guzków hemoroidalnych, proces zakrzepowy oraz stan zapalny w ich obrębie prowadzi do rozwoju choroby hemoroidalnej i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do Gabinetów Proktologicznych.
Do czynników sprzyjających rozwoju hemoroidów zalicza się:
- siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
- nieprawidłowa dieta (mała ilość błonnika, niewystarczające spożycie płynów);
- nieregularny rytm wypróżnień (biegunka, zaparcia)
- ciąża i okres okołoporodowy;
- otyłość;
- podeszły wiek;
- stany zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej np. przedłużony wysiłek, wodobrzusze, obecność masy wewnątrzbrzusznej.
Objawami choroby hemoroidalnej są: pojawienie się guzków, ból, pieczenie, świąd oraz krwawienie z okolicy odbytu.
W trakcie konsultacji proktologicznej poza zebraniem wywiadu chorobowego, Twój lekarz wykonana badania per rectum (palcem przez odbyt). Niezbędna jest także ocena kanału odbytu w badaniu wziernikowym przy pomocy anoskopu.
Jedną z nowoczesnych minimalnie inwazyjnych metod leczenia choroby hemoroidalnej jest laserowa operacja guzków krwawniczych (laser hemorrhoidoplasty, LHP). Zabieg polega na wprowadzeniu do guzka krwawniczego kaniuli lasera oraz koagulacji naczynia zaopatrującego daną kolumnę hemoroidalną oraz zniszczeniu patologicznych tkanek w obrębie zmiany. Następstwem wyżej opisanej procedury jest wygojenie oraz cofnięcie się guzków krwawniczych. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu obejmującym dolną połowę ciała (znieczulenie podpajęczynówkowe) lub w znieczuleniu miejscowym.
Przeprowadzenie zabiegu techniką minimalnie inwazyjną pozwala na szybki powrót chorego do pełnej aktywności fizycznej oraz zmniejsza ból pooperacyjny.