Przetoka okołoodbytnicza jest to nieprawidłowe połączenie pomiędzy światłem odbytnicy, a skórą okolicy pośladków. Przetoka powstaje na skutek procesów ropnych toczących się w okolicy odbytu. Punktem wyjścia powstania ropni, a w następstwie przetoki okołoodbytniczej mogą być: gruczoły odbytowe, gruczoły potowe, torbiel zatoki włosowej, choroba uchyłkowa, choroba Leśniowskiego-Crohna.
Leczenie przetok odbytu przy pomocy lasera to minimalnie inwazyjny zabieg o niskim odsetku powikłań, który nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia zwieraczy odbytu. Zabieg składa się z kilku etapów. Pierwszym jest drenaż przetoki. Następnie poprzez wprowadzony gumowy dren w kanale przetoki umieszcza się włókno lasera. Kolejnym etapem jest stopniowa obliteracja kanału przetoki. Ostatnim etapem procedury jest zamknięcie szwem chirurgicznym otworu wewnętrznego przetoki.
Leczenie przetok laserem jest wysoce komfortowe dla pacjenta i pozwala na uniknięcie uszkodzenia zwieraczy. Należy jednak pamiętać, iż nie każda przetoka kwalifikuje się do leczenia laserowego i w takich przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Decyzja o rodzaju zabiegu podejmowana jest indywidualnie w trakcie konsultacji z proktologiem