Skip to content Skip to footer

Chirurgiczne leczenie otyłości. Wskazania i przeciwwskazania.

Otyłość to schorzenie, które charakteryzuje się nieprawidłową i nadmierną kumulacją tkanki tłuszczowej. Otyłość to choroba XXI wieku. Otyłość to strach, lęk i obawa przed współczesnym, wręcz idealnym wizualnie światem.

Według portalu Medonet, który przeprowadził Narodowy Test Zdrowia Polaków we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, 61 proc. Polaków ma problem z nadmierną masą ciała (w tym 74 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet), 46 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet ma nadwagę, a 28 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet cierpi na otyłość.

Na przeciw problemom pacjentów borykających się z otyłością wychodzi medycyna, oferując chirurgiczne leczenie otyłości. To metoda zapoczątkowana w latach 50-tych ubiegłego wieku. Zalecana jest tym pacjentom, u których leczenie zachowawcze, czyli dieta, aktywność fizyczna i farmakologia, nie przyniosło rezultatów.

Celem chirurgicznego leczenia otyłości, poza utratą wagi, jest leczenie chorób metabolicznych. Operacja ta wpływa zdecydowanie na zmniejszenie ryzyka zachorowań lub przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zmniejsza ryzyko występowania niektórych nowotworów. Dla wielu osób operacja zmniejszenia żołądka to szansa na nową jakość życia.

Do operacji można zakwalifikować lekarz bariatra  osoby w wieku od 18 do 65 lat. Wskazaniem do operacji bariatrycznej jest BMI równe lub wyższe niż 40 kg/m2. Co to oznacza? Przeciętny mężczyzna kwalifikowany do takiej operacji waży ok. 120 kg, a kobieta ok. 100 kg. 

Wskazaniem jest również BMI w przedziale 35–40 kg/m2, jeżeli u pacjenta występują choroby takie jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, zespół bezdechu sennego lub hipowentylacji, choroby stawów, niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, hiperlipidemia, bezpłodność żeńska.

Istnieją określone przeciwwskazania do operacji bariatrycznej.

Są to: przebyty niedawno zawał serca, ciężkie zaburzenia krzepnięcia, brak świadomej zgody na zabieg, niemożność samodzielnego codziennego funkcjonowania, niewydolność krążeniowo-oddechowa, nadciśnienie wrotne, aktywna choroba wrzodowa, brak współpracy ze strony pacjenta.

TRZEBA JEDNAK PAMIĘTAĆ, ŻE OPERACJA TO NIE WSZYSTKO.

Wiele osób myśli, że po takim zabiegu ciało od razu staje się idealne i nie trzeba już dbać o swój wygląd. Nic bardziej mylnego. Po operacji pacjent otrzymuje listę zaleceń, do których bezwzględnie musi się zastosować. Będzie to odpowiednia dieta, wzbogacona o suplementy i witaminy, ruch ale nie wcześniej niż po dwóch tygodniach od zabiegu.

Carella - logo
Lokalizacja

Polska
al. 1000 Lecia P. P. 10 lok. 2B
Białystok, 15-111

Social media

Medycyna estetyczna:
+48 537 777 951

+48 796 777 951

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek: 8 -20

Sobota/Niedziela: Zamknięte

 

Zapisz się i otrzymuj informacje o promocjach 🎁

Nie chcemy wysyłać spamu! Sprawdź naszą Polityka prywatności

PJK Consulting © 2023